O zdrowiu, zdrowych produktach żywnościowych, artykuły na temat zdrowia.

artykuły

poniedziałek, 20 września 2010
Oto, co pozytywnie wpływa na nasz mózg
dzisiaj, 07:06 RZ / PAP
Mózg człowieka, fot. AFP
Mózg człowieka, fot. AFP

Spokojne krajobrazy mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu - wynika z najnowszych badań. Naukowcy z University of Sheffield postanowili sprawdzić, jak życie w spokojnym środowisku może wpływać na działanie mózgu - informuje internetowy serwis EurekAlert.

Wyniki badań ujawniają, że spokojne środowisko, w skład którego wchodzą naturalne elementy, takie jak morze, prowadzi do połączenia się odrębnych obszarów mózgu, podczas gdy środowisko "zbudowane ludzkimi rękami", zakłóca te połączenia.

Naukowcy przeanalizowali prześwietlenia mózgu, w celu sprawdzenia, jak pracował, gdy uczestnikom badania prezentowano zdjęcia z krajobrazami spokojnej plaży, a jak gdy oglądali niespokojne sceny z autostrady.

Korzystając ze skanowania mózgu, które mierzy jego aktywność, odkryli, że widok spokojnych krajobrazów wywoływał połączenia pomiędzy różnymi obszarami mózgu, które zaczynały pracować ze sobą w synchronizacji. Obrazy autostrady wywoływały z kolei zerwanie tych połączeń.

- Ludzie doświadczali spokoju, jako stanu wyciszenia i refleksji, co ma działanie naprawcze w porównaniu ze stresującymi efektami trwałej uwagi w codziennym życiu. Powszechnie wiadomo, że naturalne środowisko wywołuje uczucie spokoju, podczas gdy środowisko miejskie daje poczucie niepokoju. Chcieliśmy zrozumieć, jak działa mózg, kiedy obserwuje naturalne środowisko, więc zmierzyliśmy doświadczanie spokoju - powiedział dr Michael Hunter z Sheffield Cognition and Neuroimaging Laboratory, przy University of Sheffield.

- Ta praca może mieć wpływ na projektowanie bardziej spokojnych przestrzeni publicznych i budynków, w tym szpitali, ponieważ dostarcza ona sposobu mierzenia wpływu środowiska i cech architektonicznych na stan ludzkiej psychiki - powiedział profesor Peter Woodruff ze SCANLab.

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/zdrowie/oto-co-pozytywnie-wplywa-na-nasz-mozg,1,3687761,wiadomosc.html

czwartek, 29 lipca 2010
2010-07-23Joanna Barczykowska, Polska Dziennik Łódzki
Jestem gruba i dobrze się z tym czuję!
Wielu mężczyzn uważa, że kobiety o krągłych kształtach są seksowniejsze od pań szczupłych. A z najnowszych badań amerykańskich uczonych wynika, że grubaski są zdrowsze, mądrzejsze i żyją dłużej


Naukowcy z uniwersytetów w Kalifornii i Pittsburghu przebadali 16 tysięcy kobiet. Wynik był szokujący - panie posiadające ponadprzeciętny obwód bioder cieszą się lepszym zdrowiem i żyją dłużej niż te o figurze modelki. W testach na inteligencję okrągłe kobiety też wypadły lepiej. Uczeni odkryli zaskakującą zależność między figurą matki a ilorazem inteligencji jej dzieci. Potomstwo szczupłych kobiet miało mniejszy potencjał intelektualny niż pań o figurze gruszki.

- U kobiet w okolicach bioder magazynowane są specjalne kwasy tłuszczowe omega-3, które mają wpływ na rozwój mózgu dziecka w okresie płodowym - tłumaczy Steven Gaulin z Uniwersytetu Kalifornijskiego na stronach telegraph.co.uk. - Tak więc im bardziej kształtną pupę ma przyszła mama, tym mądrzejsze będzie miała dziecko.

Wyniki badań są odpowiedzią na pytanie, dlaczego mężczyźni są tak mało podatni na lansowany przez media wzorzec piękna, który promuje szczupłe kobiety. - W każdej kulturze, niezależnie od czasu i mody, funkcjonuje jeden kanon piękna: kobieta o zdrowej cerze, lśniących włosach, białych zębach i sylwetce klepsydry. W cenie są obfite piersi i krągłe biodra, bo tylko one gwarantują zdrowie. Mężczyźni podświadomie szukają partnerki, która urodzi im dzieci. A krągłe kształty świadczą o tym, że kobieta jest zdrowa - tłumaczy Julita Czernecka, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego.


Jak być seksownym i szczęśliwym w rozmiarze XXL, pokazały już największe amerykańskie gwiazdy. Kirsty Alley, gwiazda kultowego filmu "I kto to mówi", już dawno przeciwstawiła się modzie na "wieszaki". Czuła się dobrze, ważąc i 60 kg, i 90 kg. I wyglądała czarująco.

- Piękny uśmiech jest tym, co przyciąga męskie spojrzenia dużo bardziej niż wystające kości policzkowe - mówi Julita Czernecka. W 2005 r. Alley postanowiła walczyć nie tylko o swoje szczęście. Prowadząc show "Grube aktorki", pokazała, jak walczyć z hollywoodzką obsesją na punkcie niskiej wagi.

Popularna piosenkarka Mariah Carey może się poszczycić modelową figurą klepsydry, z obfitym biustem i krągłymi biodrami. I właśnie to jest jej siłą. Carey nie przejmuje się ani pulchnym, obwisłym brzuszkiem, ani żartami stylistów na swój temat. Niedawno w wywiadzie przyznała, że kocha jeść, a tyje, kiedy jest szczęśliwa.

Do mody na piękno w rozmiarze XXL zaczynają przyłączać się także czołowe magazyny świata mody. Na początku roku w "V Magazine" pojawiła się sesja zdjęciowa, promująca kobiety puszyste. Na okładce można było podziwiać masywne uda, okrągłe pośladki i oponki na brzuchach modelek. Kreatorzy mody byli zszokowani, a komentatorzy zastanawiali się, czy to nowy trend wyglądu modelek i początek mody na plus size.


 1 2  Następne

http://portalwiedzy.onet.pl/4868,51172,1620168,1,czasopisma.html
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
<