O zdrowiu, zdrowych produktach żywnościowych, artykuły na temat zdrowia.

Pierwiastki szkodliwe dla zdrowia

niedziela, 13 lipca 2008

Metale ciężkie w naszej żywności

Metale ciężkie w obecnych czasach są obecne prawie wszędzie. Ich źródłem w środowisku są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, dostające się do powietrza, wody i gleby: pyły i gazy przemysłowe, ścieki, odpady. Szkodliwe substancje w powietrza, wody i gleby zostają przyswojone przez rośliny i zwierzęta, akumulując się w ich tkankach. Człowiek, będący wszystkożercą, zjada pokarm nafaszerowany różnymi metalami ciężkimi, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Skutki zatrucia nie są bowiem widoczne od razu, ale ujawniają się dopiero po wielu latach. Do tego czasu organizm jest stopniowo, powoli zatruwany. Działanie metali ciężkich może być jednak różne w zależności od rodzaju metalu i postaci, w jakiej występuje, spożytej dawki oraz stanu organizmu (wiek, ogólna kondycja). Wobec takich skutków chcielibyśmy wyeliminować te szkodliwe substancje z naszego pokarmu. Niestety, nie jest to całkowicie możliwe. Dążymy więc do tego, by jak najbardziej obniżyć ich zawartość w środowisku oraz w żywności.

Pierwiastki toksyczne

Arsen (As)

Własności

Metal ciężki powodujący wzrost ryzyka zachorowania na raka skóry, płuc i wątroby. Arsen działa antagonistycznie w stosunku do selenu i z tego względu może się przyczynić do powstawania wolnych rodników.

Źródła Arsenu

Wysoką zawartość arsenu odkryto w niektórych pokarmach pochodzących z morskich wód przybrzeżnych, szczególnie w krewetkach, ostrygach i małżach. Innymi źródłami są gleby o wysokiej zawartości arsenu, herbicydy, opryski na owady zawierające arsen, proces palenia w kominkach materiałów budowlanych impregnowanych arsenianem, procesy spalania węgla i procesy zachodzące w piecach hutniczych.

Niektóre objawy przewlekłego zatrucia arsenem to np:

Zapalenie skóry Przebarwienie skóry Neuropatia Podrażnienie dróg oddechowych Anemia Bóle mięśni Zabarwienie paznokci Bóle głowy Senność Osłabienie Dezorientacja Drgawki

Ostre zatrucie tym pierwiastkiem może przejawiać się:

Nudnościami Wymiotami Biegunką Bólami brzucha Uczuciem pieczenia w ustach i gardle

 
1 , 2 , 3
<